58

Isolerende "funderingsplaat"

JelleB88
JelleB88
#Fundering · 5 jaren geleden

Bij mijn verbouwing ben ik nu mijn oude vloer aan het uitbreken en gaan we uitgraven tot 40cm diep. We kunnen niet echt dieper vanwege de afvoerleidingen voor wc en dergelijke.

Ik ben van plan om een betonplaat te gieten (20cm dik) en daarop dan alle technische leidingen vast te maken. Hierop zou ik dan pur laten spuiten, om dan vloerverwarming en de rest van de normale opbouw te hebben.
Echter om aan mijn waardes van isolatie te geraken vanwege plaatsen warmtepomp, zou ik de betonplaat dus ook reeds isolerend moeten kunnen maken.

Ik zou een waarde nodig hebben van minstens 1.65m²K/W, alles wat meer is, is uiteraard mooi meegenomen. Daarom dacht ik aan eps chape of schuimbeton. Voor schuimbeton zou ik opteren voor de variant aangeduid zoals in bijlage.

Nu is dus mijn vraag, wat is de beste optie, en is dit uberhuapt wel mogelijk?

PS: We zouden uiteraard eerst folie leggen en ook betonnetten voorzien.

https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/58775/schuimbeton.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=29ad6fdb3b0fdbb5b11f40b8775f2202
1
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
5 jaren geleden· Bedankje ontvangen

Beste JelleB88,

Ik zou een dunnere betonplaat gieten met kunstvezelversterkt beton, dit is vele malen sterker dan een gewone betonplaat met netten en ook veel sterker dan schuimbeton met netten (waardoor je de isolatiewaarde naar beneden haalt). Het is ook gemakkelijk te gieten (geen netten nodig) en is ongeveer even duur als gewoon beton met netten en werkuren.

Het enig probleem met kunstvezelvesterkt beton is dat je na uitdroging er niet meer door geraakt (mijn aannemer heeft hier een onaangename ervaring mee gehad, de uitsparing voor de liftput op de verkeerde plaats gegoten ...).  Dus als je dit gebruikt, is het zeker zoals Hugo C. hierboven al heeft geschreven, kijk goed na wat er zich onder de betonlaag bevindt en denk goed na of dat er moet blijven op die plaats en neem de nodige maatregelen (vervang) om sleet uit te stellen in de tijd ...

Daarna kan je bevoorbeeld met (bvb 2 * 8cm of meer) PIR of resol isolatieplaten werken, waarop je je vloerverwarmingsleidingen rechtstreeks aanbrengt (bvb. met tackers)  en dan de chape giet.

PIR platen hebben een veel grotere druksterkte dan gespoten PUR en zijn ook nog eens milieu- en klimaatvriendelijker dan PUR. Deze platen hebben ook een zeer goede lambdawaarde van 0.023 (?) en hiermee werken is eenvoudiger, goedkoper (minder werkuren) en veel beter isolerend dan eender welke andere oplossing.

Zorg er altijd voor dat je isolatiewaarde beter is dan de EPB-norm en/of de aangegeven U/R waardes van het studiebureau. Dit zijn minimumwaardes en dus niet maximumwaardes zoals veel mensen vermoeden. Hoe beter geisoleerd, hoe minder warmteverliezen in deze richting. Met deze isolatieplaten als ondergrond, kan je ook je randisolatie goed aansluiten zodat de chape geen warmte zal overdragen naar de voet van de muur.

Zorg ervoor dat de legafstand van de verwarmingsleidingn zo dicht mogelijk is (5 cmtot 8 cm), dit doet je leiding verbuik stijgen, maar zorgt ervoor dat je later de warmtepomp kan afstellen op lagere temperaturen, wat uw energieberbruik enorm ten goede komt. Zorg er ook voor dat geen enkele verwarmingskring (leidinglengte) de 100 m overstijgt. Probeer dezelfde leiding(kring)lengtes aan te houden voor iedere kring op een verdeler.

Alle reacties

0
Hugo C.
Hugo C.
353 2291 Bouwer
5 jaren geleden

Hugo,

Bij ondergronds gebruik van XPS aan de buitenzijde komt er na verloop van tijd ook vocht in de platen... Hier een Youtube-filmpje!

Wil je XPS gebruiken dan moet je het eerst met een pasta dampdicht maken.

Andere (duurdere) optie, blokken Foamglas (die zijn van zichzelf damp- en waterdicht).

Interessant filmpje. Daarover direct meer. Nu de fabrikant (BASF en Jackon) geeft op dat de isolatie tot maximaal 2% volume aan vocht kan opnemen, en waarbij de isolatieeigenschappen met 10% afwijken. Een blokje isolatie van 15 x 5 x 5cm mag 6cm3  water bevatten! Aangezien de technische specificaties gewoonlijk worden vastgelegd in erkende labo of onderzoekcentra heb ik daar wel meer vertrouwen in. Concreet bij een omgekeerd dak met xps-isolatie (6cm dikte), geplaatst in 1982 is de isolatie na 30 jaar herbruikt om een dubbele laag van 12cm te vormen. Er waren geen indicaties dat de isolatie was gedegenereerd. 

Wat nu het filmpje betreft. Hij maakt een vergelijking in gewicht tussen een nat en een droog stuk isolatie. Waarom hij 2 verschillende afmetingen neemt en welk stuk nu vochtig zou moeten zijn is mij een raadsel. Maar in elk geval is er een verschil in gewicht van 11gram/sqft of 11cm3 water op 4500cm3. Dit is nog altijd binnen de technische specificaties van de fabrikant (0,2% wat dus bitter weinig is).  Men moet gewoon aanvaarden dat xps in een vochtige of natte omgeving ook zijn isolerende eigenschappen binnen zekere grenzen behoudt hetgeen men van pur isolatie niet kan zeggen.

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
5 jaren geleden

.

0
JelleB88
JelleB88
0 6 Verbouwer
5 jaren geleden

Jelle,

Om wat voor een woning gaat het hier? GB, HOB of OB?

Hoe zit het met uw muren... zijn dan massieve muren of spouwmuren? Zit er een waterkering in?

Hoe diep zitten uw muren onder het maaiveld?

Het gaat over een HOB, de muren zitten tot 15cm onder maaiveld en er zit een soort asfaltpapier of wat dan ook gebruikt werd in de jaren 60 op ongeveer de hoogte van het maaiveld. Het gaat om massieve muren, gezien mijn spouw weg is. Even ter duiding, gevel is volledig geisoleerd met eps (xps onderaan en 10cm onder maaiveld), hiervoor is echter eerst de originele gevelsteen weggehaald.

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
5 jaren geleden

.

0
Hugo C.
Hugo C.
353 2291 Bouwer
5 jaren geleden

Hugo,

Hier nog een interessante studie uit Canada, praktijktest van XPS bij gebruik op het dak. Het vochtgehalte in de XPS kan oplopen tot 30vol% waarbij de lambda-waarde verdrievoudigt (Fig. 11): https://iibec.org/wp-content/uploads/2018-bes-tougas-peer-tariku.pdf

De xps-isolatie waar ik naar refereer is van BASF en Jackon. Deze isolatie is ATG gecertificeerd, waarbij de technische kenmerken volgens de europese normen zijn bepaald. Er is ook goedkopere xps op de markt die van mindere kwaliteit is wat druksterkte en vochtgevoeligheid betreft. 

0
JelleB88
JelleB88
0 6 Verbouwer
5 jaren geleden

15cm is wat minnetjes... ik bedoelde, hoe diep zijn de muren gefundeerd?

Dat asfaltpapier is dan de waterkering? Die zit toch boven het maaiveld?

Fundering gaat nog ongeveer een meter dieper, het asfaltpapier is idd de waterkering, zou moeten nameten of die idd niet net iets hoger zit dan het maaiveld, zal echter niet zo heel veel zijn denk ik
Ik ben pas morgen terug op de werf, dan zal ik het eens nakijken ;)


Als ik dus idd uitgraaf tot 40cm diep (tov huidig vloerniveau) zit ik nog steeds een 65 a 70 cm boven het niveau waar de fundering begint. Is dat wat je wou weten?

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
5 jaren geleden

.

0
gvg
gvg
0 42 Verbouwer
5 jaren geleden

Ik heb vandaag mijn vloer opgebroken en gelukig igt eronder niets dan gele zand en ik kan zo diep gaan als ik wil,

Mijn opbouw gaat zijn:

0 cm plastiek

18 cm gewapend beton (en wel verankerd in de muur om de 30 cm 10 cm diep in voeg, 30 cm 12 mm staaf  erin)

14 cm gespoten pur

8 cm chappe met voerverwarming

2 cm natuursteen tegel

0
Charel
Charel
932 5449 Andere professioneel
5 jaren geleden

Beste gvg,

Mogen we weten wie u die werkwijze heeft aangeraden en waarom ?

Als je het topic goed leest zal je namelijk merken dat hier alvast niemand achter die werkwijze staat.

0
Hugo C.
Hugo C.
353 2291 Bouwer
5 jaren geleden

Beste gvg,

Mogen we weten wie u die werkwijze heeft aangeraden en waarom ?

Als je het topic goed leest zal je namelijk merken dat hier alvast niemand achter die werkwijze staat.

Charel,

U moet de realiteit geen geweld aandoen. Uw voorstel vindt je nergens terug in de WTCB aanbevelingen inzake regels van goed vakmanschap. Hoe je elektriciteit en sanitair moet aanleggen laat je onbeantwoord. Ook de geschikthed van de PUR-isolatie in een vochtige en natte omgeving laat je onbeantwoord. In vele gevallen wordt eerst een zuiverheidslaag in beton aanbrengen, gewoon om de aanleg van de vloerplaat in optimale omstandigheden te kunnen opbouwen. Bij u niets daarvan.

Over het verankeren van de vloerplaat kan men discuteren, maar als men het doet raad ik aan om het contactoppervlak met de oude fundering grondig te reinigen en te behandelen met een hechtprimer en onderaan de vloerplaat tegen de oude fundering zorgvuldig een zwelband te voorzien. Dit om mogelijke vochtinfiltratie te vermijden.

Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een woning bouwen? Er komt heel wat bij kijken! We helpen je graag op weg met ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’.

Bestel nu
Je woning renoveren? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’

Je woning renoveren? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’

In ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’ vind je tal van tools, tips en inspiratie om je verbouwproject in goede banen te leiden.

Bestel nu

Vraag gratis offertes aan voor jouw bouw- of renovatieproject

Vraag snel en eenvoudig offertes aan bij gespecialiseerde professionals bij jou in de buurt.

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Barsten in de muur door droogte? Nieuwe kaart toont risicogebieden in Vlaanderen

Barsten in de muur door droogte? Nieuwe kaart toont risicogebieden in Vlaanderen

Scheuren en barsten in de muur door droogte? Ontdek met de nieuwe gevoeligheidskaart of jouw woning in een risicogebied ligt.

Lees meer

Je kelder waterdicht maken: dit zijn de methodes en hun kostprijs

Je kelder waterdicht maken: dit zijn de methodes en hun kostprijs

Je kan je kelder op twee manieren waterdicht maken: langs de buitenkant of langs de binnenkant. Ontdek alle methodes en hun kostprijs.

Lees meer

Vochtige kelder aanpakken: kelderbekuiping vs. kelderdrainage

Vochtige kelder aanpakken: kelderbekuiping vs. kelderdrainage

2024 was het natste jaar ooit en heeft voor heel wat vochtige kelders gezorgd. Vochtexpert Michel Jans legt uit hoe je een vochtige kelder aanpakt.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag