35

Prijsstijging zonder prijsherzieningsclausule

Lisase
Lisase
#Verwarming & koeling · 3 jaren geleden

Beste

Wij hebben 30/04 vorig jaar een offerte getekend voor onze geothermische warmtepomp. Wegens de gekende reden heeft onze bouw heel wat vertraging opgelopen en konden we de werken niet binnen het jaar aanvangen. 

Half april dit jaar kregen wij een brief waarin we nogmaals het contract moesten bevestigen. Gezien de overheid toen al beslist had dat de BTW verlaagd werd van 21% naar 6% heb ik toen voor ik ging tekenen eerst nog eens naar onze contactpersoon binnen de firma gebeld. Hij bevestigde mij dat de offerte bleef zoals we ze vorig jaar getekend hadden, maar dan inderdaad aan 6% BTW.

Ondertussen heeft de firma 3 weken geleden onze vloerverwarming gelegd en zouden ze binnen 2 weken de boringen en de aansluiting van de warmtepomp doen.

Vorige week kregen wij echter plots een mail van de firma dat ze met prijsstijgingen kampen en dat ze een prijsstijging van 15% doorvoeren. Zo komen we terug aan het oorspronkelijke bedrag, toen de BTW nog 21% was.

Op onze getekende offerte en op het contract dat ik in april nog eens tekende staat nochtans niets van prijsherzieningsclausule. Wat hen dus wettelijk niet in staat stelt om een prijsstijging door te voeren.

Nadat ik hiervoor mailde kreeg ik van de baas van het bedrijf een vrij agressieve mail terug waaruit geïmpliceerd kon worden dat ofwel wij de prijsstijging betalen, of ze voeren de werken niet meer uit.

Ik begrijp dat het bedrijf met prijsstijgingen kampt, maar ik wil hier niet aan toe geven aangezien onze bouw ondertussen ook al veel duurder is uitgevallen door andere aannemers die wel die clausule in hun offerte hadden. Daarnaast hadden ze ons beloofd dat er geen stijging ging zijn omdat ze een grote stockage hebben.

Mogen zij zomaar die prijsstijging doorvoeren of de werken stopzetten?

Alvast bedankt voor uw antwoord.

Alle reacties

0
moes
moes
73 723 Andere professioneel
3 jaren geleden

In "normale" en misschien in abnormale tijden ook kan een prijsherziening idd niet als daar nergens sprake van is. Maar......... als het over centen gaat is er altijd dat ene ding zijnde euhh....... centenen. Als de aannemer naar een rechtbank trekt dan zou die in deze "abnormale" tijden misschien wel eens gelijk krijgen. En dan.... dan is het spel ondertussen aan u. langere wachttijd, geen plaatsing, verzuurde relatie. Dus denk ik altijd bezint eer ge begint. Werken stopzetten kan ook niet maar wanneer ze dan wel worden uitgevoerd ? ........Het pakketje aan excuses is vandaag uitgebreid.  Nu dat uw "nieuwe" prijs plots exact 15 % duurder is das ook beetje raar. De totaal nieuwe realiteit is zowel voor bouwers als voor aannemers een vervelend gegeven geworden. Tal van bedrijven zien er echt tegen op om de bouwers vandaag het slechte nieuws te moeten brengen want ze doen het echt niet voor hun plezier. De door u aangehaalde reden waarom u aan deze aannemer niet meer extra wil betalen omdat u alle andere al wel hebt betaald klopt niet in redenering. 

0
Lisase
Lisase
0 5 Bouwer
3 jaren geleden

Mijn redenering is niet dat ik deze firma niet extra wil betalen omdat ik anderen al heb betaald, ik heb die andere aannemers allemaal correct betaald en zonder discussie omdat zij allemaal een prijsherzieningsclausule in hun offerte hadden. Die hebben wij op voorhand bewust getekend en daarom hebben wij ook altijd elke prijsstijging betaald. Ik zeg gewoon dat hierdoor onze bouw al veel duurder is uitgekomen. Het principe zit hem erin dat

1. deze firma net geen prijsherzieningsclausule in hun offerte heeft gezet en dus wettelijk gezien dit niet mag doorrekenen;

2. Ik op 20/04 nog had gebeld en de firma mij had verzekerd dat de prijs hetzelfde bleef;

3. Dat ze een prijsstijging doorvoeren, temidden van het uitvoeren van de werken.

Dat er prijsstijgingen zijn, kunnen we inderdaad niet meer vanuit. Maar moeten wij zomaar elke prijsstijging slikken? 15% op een warmtepomp, dan spreken we niet over een paar 100 euro.. 

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
3 jaren geleden

Als die aannemer geen enkele clausule in zijn offerte had en de geldigheidsdatum van die offerte nog niet overschreden was (dan had hij echter een nieuwe offerte moeten maken) dan pleegt die contractbreuk, eenvoudiger dan dat is het niet. Dat werkt in beide richtingen, jij kan ook niet zeggen tegen de aannemer "

Ik geef je hier idd gelijk dat je elke prijstijging niet zomaar moet slikken. Ook de houding van die aannemer is beneden alle peil, een professionele aannemer neemt gewoon zijn verantwoordelijkheid op. 

Die aannemer heeft echter een bepaalde hefboom om je het leven moeilijk te maken, dus realiseer je dat het verdere verloop van die werken waarschijnlijk niet van een leien dakje gaan lopen.

0
kas
kas
261 2197 Andere professioneel
3 jaren geleden

Ik volg de rode ridder maar kijk even goed je aannemingscontract na want ik twijfel of het zo zwart /wit is .

Ik leg uit:

je ondertekent het contract op 30/4/2021 het contract.

Je bouw loopt vertraging op waardoor dit contract pas kon aanvangen in uitvoer april 2022. Zoals je zelf zegt , meer dan een jaar later .

Vraag : heb  je op aantoonbare wijze ( mail, As ) de firma gemeld dat er een vertraging is ?  

Je offerteprijs is vermeld met prijzen exlusief btw en apart het btwtarief met bedrag en dan prijs inclusief btw .

Het eindbedrag ( inclusief btw ) dat je nu moet betalen is gelijk aan het vermeld bedrag inclusief btw op de offerte ??

Enigste benadeelde in deze is dus eigenlijk de staat die 15% verliest.

Als je dit voor de rechtbank laat komen dan zie ik het niet goed komen want je hebt je handtekening gezet onder een offerte inclusief btw en er is geen centverschil met verleden jaar.

0
Lisase
Lisase
0 5 Bouwer
3 jaren geleden

Wij hebben vaak mailverkeer gehad met de firma, tientallen mailtjes zelfs, waarin wij hen steeds op de hoogte brachten van waar we op dat moment met de werken stonden. Dat mailverkeer ging dan vooral over technische vragen, maar ze wisten ook telkens hoever we stonden op dat moment. Ook zijn ze al langsgekomen voor controle, nog voor het termijn van een jaar om was. Dus de samenwerking was in principe wel al gestart voor 30/04/2022.

Daarnaast heb ik rond 20/04 effectief opnieuw een contract getekend en hebben ze mij bevestigd dat de prijs hetzelfde bleef, alleen de BTW verlaagd naar 6%. Wij hebben dus berekend hoeveel geld we hierdoor gingen uitsparen en dit ondertussen al meegerekend voor andere uitgaven. 

Wanneer zij 3 weken geleden de vloerverwarming gelegd hebben, wil dat toch ook zeggen dat het contract nog geldig is? Of ben ik daar mis in? 

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
3 jaren geleden

Lijkt mij idd een aanvaarding van de overeenkomst. Heb je ook de algemene voorwaarden (kleine lettertjes) gelezen? Denk dat het recht juridisch in jouw voordeel helt, maar ja of dat een voordeel is, is nog maar de vraag. Samenwerken in een verziekte relatie is niet echt iets wat je wil. 

Vraag eventueel bijkomende opinies op juridischforum.be

De kans is trouwens beperkt dat het toch een rechtszaak komt. Als je de (verhoogde) factuur ontvangt betaal je prompt het oorspronkelijke bedrag en stuur je een AS dat deze niet overeenstemt met de afgesproken prijs en inmiddels het oorspronkelijke bedrag hebt overgemaakt. Dan wacht je af. Die aannemer zal zich ook wel realiseren dat zijn case ook zwak is. Afhankelijk van hoe de aannemer reageert kan je nog steeds andere beslissingen treffen. 

0
kas
kas
261 2197 Andere professioneel
3 jaren geleden

Als je de (verhoogde) factuur ontvangt betaal je prompt het oorspronkelijke bedrag en stuur je een AS dat deze niet overeenstemt met de afgesproken prijs en inmiddels het oorspronkelijke bedrag hebt overgemaakt. Dan wacht je af. Die aannemer zal zich ook wel realiseren dat zijn case ook zwak is. Afhankelijk van hoe de aannemer reageert kan je nog steeds andere beslissingen treffen. 

Dat oorspronkelijke bedrag is gelijk met het bedrag van de eerste offerte.

Verkoopsprijs + btw = verkoopsprijs incl btw. ( eerste offerte)

Verkoopsprijs onderhevig aan prijsstijging+ BTW Verlaagd tarief = verkoopsprijs incl btw ( tweede offerte)

Verkoopsprijs incl btw eerste offerte is gelijk aan verkoopsprijs incl btw tweede offerte.

Welk oorspronkelijk bedrag ga je betalen ?

0
Charel
Charel
932 5436 Andere professioneel
3 jaren geleden

Welk oorspronkelijk bedrag ga je betalen ?

Het oorspronkelijk bedrag zonder btw plus de btw zoals die nu geldt.

0
Lisase
Lisase
0 5 Bouwer
3 jaren geleden

Ik heb ondertussen vandaag telefonisch contact gehad met de zaakvoerder. Die wist niets af van de brief die ik in april 2022 gekregen had. Blijkbaar was dat niet de bedoeling dat we die brief gekregen hebben en hij zei dat die niet rechtsgeldig was. Voor hem was de offerte dus effectief vervallen na 1 jaar en is hij dus in zijn recht om een prijsstijging door te rekenen

Voor hem was het zeer simpel: ofwel betalen we, ofwel stopt de samenwerking. Aangezien wij in augustus willen verhuizen en de opzeg van ons huurhuis al hebben gegeven, staan wij eigenlijk met onze rug tegen de muur. We moesten vandaag nog bevestigen dat we akkoord gaan met de aangepaste offerte of we konden een andere firma zoeken en dan zijn we nog verder van huis. 

Toch bedankt aan iedereen voor het advies.

0
Charel
Charel
932 5436 Andere professioneel
3 jaren geleden

Beste, je schrijft in uw voorlaatste post:

"Daarnaast heb ik rond 20/04 effectief opnieuw een contract getekend en hebben ze mij bevestigd dat de prijs hetzelfde bleef, alleen de BTW verlaagd naar 6%. "

Bedoel je dan dat je op 20/04 van dit jaar een nieuw contract hebt getekend ? En dat vermeld effectief dezelfde prijs maar dan met 6 % btw ?

Of is bij dat nieuwe contract de totaalprijs btw 6% inbegrepen dezelfde als vroeger btw 21% inbegrepen?

Ik vermoed het laatste en dan heb je getekend voor dezelfde prijs btw inbegrepen maar dat zou je normaal moeten kunnen zien op het contract.

Download gratis onze airco-gids

Download gratis onze airco-gids

Alles wat je moet weten over airco’s: van soorten en installatie tot tips voor optimaal rendement. Inclusief handige checklists!

Download nu gratis jouw gids

Vraag gratis offertes aan voor jouw bouw- of renovatieproject

Vraag snel en eenvoudig offertes aan bij gespecialiseerde professionals bij jou in de buurt.

Offertes aanvragen
Vloerverwarming plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Vloerverwarming plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Laat vloerverwarming installeren door experts en ontdek de voordelen voor jouw woning. Vraag gratis offertes aan!

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Dit is de kostprijs van een airco: van monoblock airco’s tot split systemen

Dit is de kostprijs van een airco: van monoblock airco’s tot split systemen

De kostprijs van een airco hangt af van verschillende factoren. Ontdek de richtprijzen voor mobiele en vaste airco’s met of zonder buitenunit.

Lees meer

Nieuwe tool vertelt of je woning warmtepompklaar is

Nieuwe tool vertelt of je woning warmtepompklaar is

Hoe warmtepompklaar is jouw huis of appartement? Ontdek met de nieuwe tool van VEKA of jouw woning geschikt is voor een warmtepomp.

Lees meer

Warmtepomp voor verwarming: hoe werkt het en welke afgiftesystemen zijn compatibel?

Warmtepomp voor verwarming: hoe werkt het en welke afgiftesystemen zijn compatibel?

Hoe werkt een warmtepomp voor je verwarming? Welke warmteafgiftesystemen zijn compatibel? En kan je het op een bestaand verwarmingssysteem aansluiten?

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag