14

Behandeling natte keldermuur

SamDC
SamDC
#Muren · 2 jaren geleden

Geachte,

Ik ben een huis (bouwjaar 1948) aan het renoveren en probeer zoveel mogelijk zelf te doen om het budget enigzins onder controle te houden.


Men probleem is een kelder met natte muren en zwarte schimmel. Er lijkt voorheen een grijze (grondverf) met daarover een witte cementcoating opgezet zijn die er nu aan het afbladeren is.

Ik vermoed dat de enige of zeker hoofdreden het doorsijpelen van grondwater is en niet of in mindere mate door opstijgend vocht en niet door gebrek aan ventilatie. De reden voor dit vermoeden zijn:
- vochtigheid en schimmel is iets erger onderaan maar situuert zich eigenlijk over de ganse hoogte
- de vloer (oude betonsteen) voelt niet vochtig aan en heeft geen schimmel of uitslag
- de vochtigheid is sterk toegenomen na de hevige regenval van enkele weken geleden en neemt nu beetje af

- groot open kolengat en probleem doet zicht enkel op de "buiten"muren voor (metalen rek in diezelfde ruimte voelt niet vochtig aan)


Moeilijk te bepalen voor een niet professioneel maak denk dat er beperkte zoutvorming is. Is er een methode om dit met zekerheid te bepalen want het lijkt  dat de werkwijze anders is afhankelijk of dit aanwezig is of niet?

De muren zijn optrokken met rode baksteen en cement met zavel die je er met de vinger kunt uitwrijven.

Deze kelder bevat de nutsvoorzieningen en zal als opslag voor tuinmateriaal gebruikt worden dus hoeft niet mooi afgewerkt te worden.

Graag had ik advies of mijn analyse correct/voldoende is en hoe ik dit best kan aanpakken:

1. Mogelijk aanpak en producten ifv het probleem, bestemming van de ruimte en beperkt budget (DYI).

2. Ik heb al een muur volledig blank gezet echter op verschillende plaasten zijn de voegen diep uitgehaald en blijven zeer poreus. Ook zijn er loszittende stenen. Dien ik dit (voegen/stenen) eerst te herstellen of beter nadien. Zoja hoe doe ik dit best voornamelijk naar de gebruikte cement (kalk of waterafstotend)?

3. Er waren metalen staven in de muur die 1 à 2 cm diep afgebroken zijn. Dien ik deze de verwijderen. Enig idee hoe dit kan gedaan worden?

4. Moet de vloer opgebroken worden aangezien deze niet vochtig is?

5. Eens de behandeling afgerond er nieuwe gaten in die muur gemaakt worden hoe moeten deze behandeld worden?

Alvast bedankt.

Mvg,

Sam De Coster

Alle reacties

0
Frankydevisch
Frankydevisch
0 13 Andere professioneel
2 jaren geleden

Als men het simpel en natuurlijk wilt houden dient men de onderlinge oorzaak weg te nemen ipv zinloze middeltjes te promoten. 

mensen worden graag bedot. 

0
SamDC
SamDC
0 6 Verbouwer
2 jaren geleden

@ Charel,

Nogmaals bedankt voor de zeer duidelijke info.

Ondertussen al een deel van de muur proper gemaakt. Niet makkelijk en manueel werk. Heel even een boorhamer geprobeerd maar dan beschadigde ik teveel stenen.

Nu zijn deze muren nog zo goed als leeg dus makkelijk om te werken maar al de nutvoorzieningen, gasketel, elektriciteitkast,... gaan hier op komen. Ik ga wel alles op betonplex plaatsen en die enkele cm van de muur laten maar toch zal het later veel moeilijker werken zijn en sommige plekken onmogelijk te bereiken. Vandaar dat ik zo zeker mogelijk wil zijn wat de meest geschikte oplossing zou zijn.

Ook wil ik vermijden dat ik ooit nog eens hetzelfde werk (nl. muur terug "blank" zetten) moet herhalen.

De propere muur is (met wat kleine herstellingen) best wel mooi. Zou het een optie zijn om hem gewoon zo blank te houden en dus helemaal niets doen. Of bied het kaleien echt wel een meerwaarde?

Ik sprak gisteren nog iemand en die heeft zijn kelder met veel meer water als de mijne behandeld met een 1 op megeling van water en compaktuna en voorlopig (circa 5 jaar) is hij tevreden met het resultaat. Is dit ook een mogelijk of is dat kaleien toch een beter oplossing.

Heeft u een idee waar ik die trasskalk zou kunnen kopen?

Alvast bedankt.

0
SamDC
SamDC
0 6 Verbouwer
2 jaren geleden

Iedereen bedankt voor de reacties en info.

Het blijkt geen eenvoudig onderwerp te zijn met uiteenlopende menigen.

Laat me toe even samen te vatten wat ik dacht begrepen te hebben.

Oorzaak:

Het is een huis van 1948 dus met veel minder aandacht gebouwd voor dergelijke punten dan nieuwe woningen. Aangezien het vrij egaal is over alle buitenmuren blijf ik geneigd men eerste vermoeden te behouden nl. dat de primaire oorzaak het ontbreken van een bescherming aan de buitenkant is en het vocht van de natte grond geabsorbeerd door de muur. Ik ben zeker niet doof voor de adviezen en zal bij de graafwerken voor de nutsvoorzieningen goed kijken dat er geen andere oorzaken zijn.

Ventilatie:

Moeilijk topic. Niet te veel en niet te weinig. Dit zal zeker een aandachtspunt worden om het te verbeteren.

Oplossing:

Ik ben geen voorstander van een kelderdichting. Vooral dat dit meer lijkt op het probleem verstoppen dan echt oplossen en bovendien ook duur is voor het uiteindelijke doel van de kelder.

Dus ik begin overtuigd te geraken dat ik misschien, buiten het proper maken, helemaal niets moet doen en als de ventilatie beter is er dan geen schimmel meer zal komen en de vochtigheid hoog zal zijn maar aanvaardbaar voor het gebruik van deze kelder.

Nogmaal iedereeen bedankt en advies, bedenkingen zijn altijd welkom.

Groetjes

Sam

0
Charel
Charel
932 5453 Andere professioneel
2 jaren geleden

Beste Sam,

De stenen bloot laten is in dit geval wellicht ook een optie maar dan zou ik wel al het losse voegsel uitkrabben en alles degelijk en netjes hervoegen met een kalkmortel. Verder zou ik dan ook geen enkel product op de muur aanbrengen zodat je, zo het later nodig blijkt, nog altijd de muur kunt kaleien of bepleisteren.

Het op die manier bloot laten van de bakstenen zou ik enkel om esthetische reden en bij mooi metselwerk doen en niet omdat het beter, gemakkelijker of goedkoper zou kunnen zijn want dat is het volgens mij zeker niet.

Het netjes opvoegen van de muren gaat meer tijd kosten dan dat je in één bewerking met een kaleilaag zowel de voegen vult als een laagje over de stenen trekt. 

Oude keldermuren langs buiten waterdicht maken is een utopie en heeft dan ook geen enkele zin. Ondergrondse muren zijn altijd grondvochtig, is het niet via zijdelings contact met vochtige aarde dan is het via de onderkant en achterkant van die in de ondergrond gefundeerde muren.

Een keldermuur bekuipen is zeker geen verstoppen van problemen maar een noodzaak en bewijs van goed vakmanschap op plaatsen waar de gronwaterstand hoger is dan de keldervloer, wat bij jou wellicht niet het geval is maar in de streek waar ik woon en werk wel.

Het is een methode die hier al generaties lang standaard werd toegepast vooraleer men, zoals de laatste tientallen jaren, is overgeschakeld naar waterdicht gegoten betonkelders.

Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een woning bouwen? Er komt heel wat bij kijken! We helpen je graag op weg met ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’.

Bestel nu

Vraag gratis offertes aan voor jouw bouw- of renovatieproject

Vraag snel en eenvoudig offertes aan bij gespecialiseerde professionals bij jou in de buurt.

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Zandstralen kan je gevel doen stralen als nieuw: “Je moet wel zeker zijn van het materiaal”

Zandstralen kan je gevel doen stralen als nieuw: “Je moet wel zeker zijn van het materiaal”

Gevel zandstralen? Ontdek alles over kosten, voordelen, risico’s en technieken. Laat je gevel stralen als nieuw.

Lees meer

Vocht in je muren? Zo herken, behandel en voorkom je het eenvoudig

Vocht in je muren? Zo herken, behandel en voorkom je het eenvoudig

Ontdek hoe je vocht in muren herkent, de oorzaken aanpakt en met effectieve oplossingen vochtschade in huis voorkomt.

Lees meer

Heb jij vocht in huis? Dit zijn de oorzaken en oplossingen

Heb jij vocht in huis? Dit zijn de oorzaken en oplossingen

Heb je vochtplekken, schimmel of condens? Ontdek hier hoe je vocht in huis herkent, oplost en voorkomt, zodat jij en je woning gezond blijven.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag