De verlaging van de btw op sloop en heropbouw voor sleutel-op-de-deurprojecten zit voorlopig in de koelkast. De programmawet, waarin ook deze hervorming is opgenomen, is woensdagavond in de Kamer on hold gezet. De oppositie verzamelde voldoende stemmen om advies te vragen aan de Raad van State.
Hervormingen halen deadline niet
De programmawet bundelt een reeks hervormingen die de regering wil doorvoeren, zoals de beperking van de werkloosheid in tijd, het uitstel van de indexering van de pensioenen, maar ook enkele fiscale maatregelen die op 1 juli zouden ingaan. De btw op sloop en heropbouw voor sleutel-op-de-deurprojecten is er daar eentje van. De kans dat deze binnen enkele dagen definitief zal verlagen is nu quasi onbestaand.
Btw op sloop en heropbouw: nog niet naar 6%
In het Paasakkoord was de regering overeengekomen dat de btw op sloop en heropbouw permanent zou verlagen van 21% naar 6%. Voor particuliere woningen is dit verlaagde tarief al langer van toepassing. Bouwpromotoren en sleutel-op-de-deurbedrijven vielen nog uit de boot. Voor hen was er een tijdelijke maatregel, maar die loopt af op 1 juli 2025. Het Paasakkoord zorgde ervoor dat er een naadloze overgang kwam. Maar dat is nu niet meer mogelijk. De oppositie, PS, Ecolo-Groen, PVDA en Vlaams Belang, heeft tijdens de behandeling van de programmawet in de Kamer voldoende stemmen verzameld om het advies in te roepen van de Raad van State. Daardoor ligt alles nu stil.
Bouwsector vraagt om snelle actie
Niko Demeester, CEO van Embuild hoopt dat de programmawet snel terug op tafel komt. “Het uitstel komt bijzonder ongelegen voor de consument, maar ook voor onze sector die het momenteel in de nieuwbouw van woningen erg moeilijk heeft. Daarom vragen we een zo kort mogelijke cesuur tussen de tijdelijke overgangsmaatregel die op 30 juni afloopt en de definitieve regeling.”
Kamer wil spoedadvies
Kamervoorzitter Peter De Roover (N-VA) heeft de Raad van State om een spoedadvies gevraagd. Hierdoor heeft de Raad van State maximaal vijf dagen om advies te geven. Maar het gaat om meer dan honderd amendementen. De kans is dus klein dat de Raad van State dit op zo’n korte termijn kan realiseren en de hervormingen effectief op 1 juli zullen ingaan. Het ziet er dus naar uit dat vanaf 1 juli huishoudens die kopen via een promotor of sleutel-op-de-deur tijdelijk 21% btw moeten betalen.





