Verbouwingen zijn goed voor je wooncomfort, de waarde van je woning en op lange termijn voor je portemonnee, maar de buren kunnen er wat minder blij mee zijn. Veroorzaken de verbouwingswerken van de buren overlast? Of is er andere geluidshinder? We vroegen aan advocaat Armin Wintein, van advocatenkantoor Winston, wat je in dat geval kan doen.
Overlast voor jou betekent niet noodzakelijk overlast voor de wet
Overlast is een subjectief gegeven. “In het algemeen is er pas sprake van overlast wanneer de lawaaihinder de grenzen van het normale overschrijdt. We noemen dat het principe van bovenmatigheid”, weet Wintein. “Wanneer iemand anders in dezelfde omstandigheden dat lawaai als normaal zou beschouwen, is er dus geen sprake van bovenmatige hinder.”
Geluidshinder door verbouwingswerken
“Geluidsoverlast is een intrinsiek gevolg van verbouwingen en bovendien zijn die werken per definitie tijdelijk”, gaat Wintein verder. “De grens om als abnormale hinder te worden beschouwd, zal bij bouwwerken dan ook iets hoger liggen.”
Maar dat betekent niet dat verbouwingswerken nooit abnormale last kunnen veroorzaken. “Of de geluidshinder van verbouwingswerken als burenhinder beschouwd kan worden, hangt af van het tijdstip, de frequentie en de intensiteit van de werken”, verduidelijkt Wintein. “De wet zegt dat lawaaihinder voor 7 uur ’s morgens en na 22 uur ’s avonds verboden is. Wordt er frequent buiten die uren verbouwd, dan zal het abnormaal karakter sneller aanvaard worden.”
We moeten bovendien een onderscheid maken tussen privéwerken bij de buren en openbare werken. “De grens van abnormale hinder ligt nog iets hoger bij openbare werken, zoals grondwerken in je straat”, voegt Wintein er nog aan toe. “Omdat daar het algemeen belang over het persoonlijk belang primeert, moet je als buur iets meer kunnen verdragen.”
Ben jij degene die verbouwt? Lees hier hoe je goede vrienden blijft met je buren tijdens en na verbouwingswerken.
De vrederechter inschakelen bij geluidsoverlast
Ben je ervan overtuigd dat je buurman bovenmatige geluidshinder veroorzaakt en het lukt niet om onderling een oplossing te vinden, dan kan je naar de vrederechter stappen. De klager zal dan moeten aantonen dat er sprake is van bovenmatige hinder.
“Je kan een verzoeningsprocedure bij de vrederechter opstarten. De rechter treedt dan op als bemiddelaar, maar neemt geen beslissing”, legt Wintein uit. “Kom je zo niet tot een overeenkomst met je lawaaierige buur, dan kan je een procedure ten gronde opstarten. Dat gebeurt in de regel via een dagvaarding. Het geschil wordt dan in de rechtbank voorgelegd en de argumenten moeten door beide partijen op papier gezet worden. Daarna zal de zaak mondeling gepleit worden voor de rechtbank en zal de vrederechter een uitspraak vellen.”
Je bent daarbij niet verplicht om een advocaat onder de arm te nemen. “Maar een advocaat is natuurlijk wel nuttig om de feiten te toetsen en de procedure te voeren met kennis van de regels en wetten. Een advocaat vermijdt bovendien bijkomend tijdverlies en vertragingen’”, sluit Wintein af.
Lees ook:





